25/04/2022

Бібліоогляд: "Чорнобиль в літературі: книги про українську трагедію"

    Майже щороку в українських та закордонних видавництвах виходять книги про Чорнобильську трагедію. Художні видання про катастрофу наповнені переживаннями та тужливими спогадами про минуле, автори-документалісти та історики, скинувши з себе кайдани радянської цензури, намагаються підійти до висвітлення цієї теми з максимальною об'єктивністю. 

Світлана Алексієвич «Чорнобильська молитва. Хроніка майбутнього»

У 2019 році НВО зняли серіал «Чорнобиль», сюжет якого частково побудований на книзі Світлани Алексієвич. «Чорнобильська молитва» - це сповідь очевидців, це крик про зруйновані життя, це горе тисяч людей. Роман побудований на основі інтерв’ю з потерпілими від аварії на ЧАЕС: пожежниками, ліквідаторами, їхніми родичами, місцевими мешканцями. Книга перевертає світогляд і змушує переосмислити цінність людського життя.

Галя Аккерман «Пройти крізь Чорнобиль»

Книжка Галі Аккерман - це подорож письменника крізь драму Чорнобиля в різноманітних її людських, соціокультурних, професійних аспектах. Це проходження крізь очисний вогонь нового знання, трагічних відкриттів, крізь драму людських доль.

Ця книжка також про Чорнобиль як про один з найстрашніших злочинів радянської системи. Незаперечна цінність видання і в тому, що це погляд людини з іншої культури, з інших культур - адже авторка суміщає в собі єврейську, російську і французьку культури, родинно пов'язана з Україною.

Анатолій Андржеєвський «Чорнобильський пес Аксель»

У чорнобильській круговині час не зупинився. Він спливає по-иншому — вночі у минуле, вдень у прийдешнє. Чорнобиль не завмер. В його роздолах снують породжені випромінню химерні істоти, що назавше стали потойбіччям чорнобильського обширу, готовими розповісти про лихо, яке прогризлося в кожну живу клітину, що трапилася на його шляху.

І от у йонізованому просторі з'являється мале і допитливе життя — хлопчик Мирось, який приїхав сюди з батьками як мандрувальник. Провідниками дитини у відчужений світ стають пес Аксель, бузько Люк, чудовисько Бальдадер, пантера Раїла, Єдиноріг із прийдешності та інші тварини-примари. А може, вони таки існують? Просто невидимі, як і випромінь, що, мов чорна птаха, накрила нас своїм крилом 26 квітня 1986 року.

Сергій Плохій «Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи»

Ця книга є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го. Чим для України був Чорнобиль? Національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки.

Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності. Радянська система не дозволяла поширювати інформацію про попередні аварії навіть серед фахівців. Це зробило нову масштабну аварію неминучою.

Сьогодні реактори чорнобильського типу вже не будують, але авторитарні режими, які тримають повний контроль над інформацією, усе ще існують. Зрештою, і в Україні досі виробляють майже 50 % усієї електроенергії на атомних станціях. Нам є чим поділитися зі світом стосовно досвіду Чорнобиля, але є над чим задуматися і самим.

Володимир Шовкошитний «Чорнобиль: Я бачив»

Художньо-документальна повість «Я бачив» - це нова спроба одного з провідних українських сучасних письменників Володимира Шовкошитного, самовидця Чорнобильської аварії й активного ліквідатора її наслідків, поєднати воєдино літературу пам'яті й літературу факту. Адже, на його думку, не існує жанрів поза життям, а воно, життя, є жанром всеохопним.

Отож, у творі поєднані спогади очевидців найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, учасників ліквідації її наслідків, простежені долі літературних героїв, проаналізовані техногенні, економічні, соціальні й медичні наслідки наймасштабнішого рукотворного лиха, показані перспективи повернення забруднених територій в народногосподарський обіг.

Ця книга дає відповідь на головні питання, що постали після Чорнобиля, вона показує духовний зв'язок героїв Чорнобиля, майданівців та учасників АТО. Адже всі 33 роки після Чорнобиля автор був в епіцентрі Українського життя. У книзі спростовується безліч міфів, зокрема, породжених серіалом каналу НВО «Чорнобиль».

Олег Векленко «Чорнобиль: етюди з натури»

Книжка спогадів учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, художника, професора Харківської державної академії дизайну і мистецтв Олега Векленка про його особисті відчуття, пережиті в період перебування в Чорнобилі в травні–червні 1986 року.

Автор розказує, яким було повсякденне життя ліквідаторів у таборі неподалік станції, про примітивні засоби захисту і про те, що усвідомлення справжньої небезпеки прийшло набагато пізніше. Щирі історії про ті дні написані живою мовою і доповнені авторськими малюнками та фотографіями.

«Чорнобильський зошит», Григорій Медведєв

Рік тому Крейг Мазін виклав у твіттер список книг, які стали для нього джерелом натхнення під час роботи над серіалом «Чорнобиль». Є там і книга російського публіциста, фахівця з атомної енергетики Григорія Медведєва «Чорнобильський зошит», опублікована в 1989 році. «Чудове поєднання історичних фактів і ясної науки», — так коментує цей текст Крейг Мазін. Медведєв брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а після написав «Чорнобильський зошит», який високо оцінили на заході — у 1991 році книга отримала премію газети Los Angeles Times. Твір Медведєва вважається безкомпромісним і правдивим текстом про аварію та її причини, а також про винних, і найбільш технічно грамотним текстом про аварію, на якому досі ґрунтуються автори, які пишуть про Чорнобиль.

«Чорнобиль. Історія катастрофи», Адам Гіггінботам

Одна з найпопулярніших недавно написаних книг про Чорнобиль. Її автор — британський журналіст Адам Гіггінботам, а в основі книги — ще не публіковані й раніше засекречені факти про катастрофу, а також спогади та інтерв’ю свідків. 2019 книгу визнано бестселером за версією The New York Times і Times і невипадково: Гіггінботам створив документальний трилер, фактично похвилинно відновивши події ночі з 25 на 26 квітня, коли вибухнув реактор. Завдяки цьому книга читається на одному подиху. Цього року Гіггінботам отримав за «Чорнобиль. Історія катастроф» премію Карнегі за досягнення на ниві літератури й публіцистики.

«Чорнобиль 01:23:40», Ендрю Лізербарроу

Ще одна важлива книга зі списку режисера Крейга Мазіна. Британець Ендрю Лізербарроу — фахівець з історії ядерної енергетики. Одна з найвідоміших його книг присвячена аварії на Фукусімі. «Чорнобиль. 1:23:40», опублікований 2014 року, — поєднання тревелога, хроніки й історичного дослідження. Автор провів кілька місяців у відрядженнях до Прип’яті й Чорнобильської зони, а після за крупинками відновив те, що трапилося 26 квітня 1986 року. Також до книги увійшли 45 світлин, що відтворюють сучасну Прип’ять і те, який вигляд має і як працює сьогодні електростанція.

 «Я написав це тому, бо, схоже, досі немає точного, доступного, докладного, всеосяжного, але сфокусованого й відносно стислого опису того, що сталося на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року й подальших місяців. Є, звісно, багато переконливих книг і статей про аварію. Проте вони всі або тільки технічні й зосереджуються головно на подіях, що призвели до аварії, або сухих фактах. Чорнобиль став чимось на зразок туристичної пам’ятки, але є багато людей, яким цікаво дізнатися, як він живе сьогодні, але вони ніколи не матимуть такої змоги, тому я вважаю, що це текст — для них».

«Чорнобиль», Юрій Щербак

Юрій Щербак — відомий український епідеміолог і публіцист, а також політик — у минулому посол України в США й Канаді, радник президента України Леоніда Кучми в 1998—2000 роках. 1987 року Щербак випустив книгу «Чорнобиль», яку задумував як художнє осмислення аварії. Книга цінна тим, що описує погляд українських вчених на аварію, який відрізнявся від позиції російських фахівців.

 «... Спочатку як спецкор «Літературної газети» я бачив своє завдання досить вузько: розповісти про лікарів, які беруть участь у ліквідації наслідків аварії. Але саме життя змусило мене поступово розширити коло пошуків, зустрітися із сотнями найрізноманітніших людей — пожежниками й академіками, лікарями й міліціонерами, міністрами й солдатами, комсомольськими працівниками й митрополитами, американським мільйонером і радянськими студентами. Я слухав їхні розповіді, записував голоси на магнітофон, потім, розшифровуючи ночами ці записи, знову й знову вражався правдивості й щирості їхніх свідчень, точності деталей, влучності суджень. Мені здавалося дуже важливим зберегти документальний, невигаданий характер цих людських сповідей».

Маркіян Камиш “Київ-86”, Нора-друк, 2016

Друга книжка молодого українського письменника Маркіяна Камиша, і друга на чорнобильську тематику. Автор є неформальним гідом по зоні відчуждження вже шість років. Тема його не відпускає. Перша книга “Оформляндія, або Прогулянка у Зону” була нехудожнім варіантом альтернативного погляду на речі. “Прогулянка” - це розповідь про досить екзотичне явище - нелегалів у зоні. “Київ-86” - це вже художня спроба пофантазувати на тему, що було, якби Київ прийшлось виселити так само, як Прип'ять. Як би виглядала столиця-привид розповідає автор.



Тамара Гундорова “Післячорнобильська бібліотека”, Критика, 2013

Книга літературознавиці Тамари Гундорової лише дотично торкається події катастрофи. Це скоріше дослідження на тему впливу трагедії на український літературний процес. Гундорова розкладає по поличкам, як екологічна подія-катастрофа змогла вплинути на літературу та мову. Книжка є збіркою есе, присвячених розпаду Радянського союзу, 1990-м рокам та власне постмодерній свідомості післячорнобильського часу. Ключова теза атворки у тому, що ми пережили не лише зовнішню катастрофу, але і внутрішню, яка повністю змінила українську історію. Ще однією збіркою есе авторки, що включають чорнобильські теми є книжка “Транзитна культура”.

Сергій Трохим.1986. Чорнобильські хроніки, Дискурсус, 2016
Книга спогадів і свідчень журналіста Сергія Трохима. Він був одним із перших журналістів-телевізійників, що знімали аварію. Саме кадри цих журналістів траслювали в усьому світі. Трохим наводить багато маловідомих та прихованих фактів. Згадує події, що відбувались тоді, а також аналізує, як вони згодом вплинули на розпад Радянського союзу.



Використані джерела:

1. Чорнобиль у літературі: книги про українську трагедію. URL:

https://bookforum.ua/p/chornobyl-u-literaturi-knygy-pro-ukrayinsku-tragediyu. Дата звернення: 25.04.2022

2. Чорнобильська молитва: 5 книг про катастрофу, які варто прочитати.URL: https://vogue.ua/ua/article/culture/knigi/knigi-o-chernobyle.htmlДата звернення: 25.04.2022

3. Щоб пам'ятати: 5 найважливіших книг про Чорнобильську трагедію. URL: https://lb.ua/blog/book_shelf/333884_shchob_pamyatati_5_nayvazhlivishih_knig.htmlДата звернення: 25.04.2022


Немає коментарів:

Дописати коментар