Цікавинки

                                        Дні народження літературних героїв


Виявляється, не тільки у людей існують дні народження, але також й у літературних героїв.
Пропонуємо вам невеликий календар, складений літературознавцями і допитливими читачами, які уважно «вичитують», а іноді і скрупульозно підраховують дати народження улюблених літературних героїв.

6 січня - Шерлок Холмс (К. Дойл «Пригоди Шерлока Холмса»)
18 січня - Ераст Фандорін (Б. Акунін «Пригоди Ераста Фандоріна»)
28 лютого - Беатріче (Данте «Божественна комедія»)
2 квітня - Д’Артаньян (О. Дюма «Три мушкетери»)
4 травня - Аліса (Л. Керролл «Аліса в Країні чудес»)
11 травня - Барон Мюнхгаузен (Е. Распе «Пригоди барона Мюнхгаузена»)
31 травня - Тіль Уленшпігель (Ш. де Костер «Легенда про Уленшпігеля»)
7 липня - Доктор Ватсон (К. Дойл «Пригоди Шерлока Холмса»)
25 липня - Остап Бендер (І. Ільф, Є. Петров «Дванадцять стільців»)
31 липня - Гаррі Поттер (Дж. Роулінг «Гаррі Поттер»)
29 серпня - Вертер (І. Гете «Страждання юного Вертера»)
30 вересня - Робінзон Крузо (Д. Дефо «Робінзон Крузо»)
11 жовтня - Ірен Форсайт (Дж. Голсуорсі «Сага про Форсайтів»)
12 жовтня - Том Кенті (М. Твен «Принц і жебрак»)
18 жовтня - Джемма Уоррен (Е. Войнич «Овід»)


Читайте також:


Цікаві факти про книги


    Станом на 2002 р. найменшою у світі вважалася книга "Хамелеон" А.П. Чехова розміром 0,9 х 0,9 мм. Вона містить 30 сторінок по 11 рядків тексту на кожній, 3 кольорові ілюстрації. Книга була видрукувана і переплетена у 1996 р. у м. Києві.
  Пізніше, завдяки бурхливому розвитку нанотехнологій, вчені-фізики з Канади створили книжку розміром 0,07 х0, 1 мм. Називається вона - "Teeny Ted from Turnip Town". Книга складається з 30 керамічних мікротаблічек, що використовуються замість паперу, а сфокусований пучок променів іонів гелію (діаметром 7 нанометрів) використовувається замість чорнила. І щоб прочитати її, потрібен електронний мікроскоп, здатний збільшувати у 8000 разів.
   Раніше найбільшою книгою у світі вважалася "Суперкнига", розміри якої становили 2,74 х 3,07 метра. Вага цієї книги - 252,6 кг і налічуває вона 300 сторінок. "Суперкнига" була видана в Денвері (штат Колорадо, США) у 1976 р. Проте в 2004 р. в Росії видали книгу під назвою "Найбільша в світі книга для малят". І хоча в ній всього 4 сторінки і 12 віршів для дітей, ця книга має воістину значні розміри. Висота книги становить 6 метрів, ширина - 3 метри, а вага цієї книги-гіганта - 492 кг.

    Найдорожчою книгою, що належить державі, вважають унікальний «Апокаліпсис», виданий французом Жозефом Форе. Вона оцінена в 100 млн старих франків, виставлена в музеї сучасного мистецтва в Парижі.
  Найдорожчою книгою, що знаходиться в приватних руках, є так званий "Лестерський кодекс". Інша її назва - «Трактат про воду, землю і небесні тіла", створений Леонардо да Вінчі. У 1994 р. її купив за 24 млн доларів знаменитий засновник компанії "Microsoft" Білл Гейтс. Книга являє собою збірник думок, знахідок і висновків Леонардо да Вінчі на різні теми. Сама книга - це всього 18 пергаментних сторінок, скріплених між собою, причому прочитати таку книгу можна тільки за допомогою дзеркала.

  Дванадцять самих маленьких книг світу вміщаються в одній столовій ложці. Серед них є мініатюрне видання Корану, словник англійської мови на 12 000 слів і Конституція Франції.

  Стенографія, за допомогою якої можна записати будь-який текст у п'ять разів швидше, ніж за допомогою звичайного алфавіту, була знайдена у 63 році до нашої ери рабинею на ім'я Тіро, яка належала Цицерону.

  «Єдині та найглибші секрети медичного мистецтва» - таку назву мала книга, знайдена запечатаною серед речей прославленого голландського доктора Германа Бурхаве після його смерті у 1738 р. Книга була продана з аукціону за 10 000 доларів золотом. Після того як печатка була розкрита, виявилося, що сторінки її були чистими. Тільки на титульному аркуші було написано: «Тримай голову в холоді, ноги в теплі, і ти зробиш бідняком кращого лікаря».

   Одна з найбільш незвичайних у світі книг - «Божественна комедія» Данте - була написана на аркуші паперу розміром 80 х 60 см ченцем Габріелем Челані. Вона містить 14000 віршів. Якщо подивитися на лист з деякої відстані, то можна побачити барвисту карту Італії. На цю працю Челані витратив чотири роки.

  Найтовстішою друкованою книгою у світі є WIKIPEDIA. Вона являє собою збірник статей з мережі Інтернет, що її любитель книг Роб Метьюс вирішив надрукувати у вигляді одного тому. Таким чином, паперова версія цієї книжечки склала 5000 сторінок.

  Італієць Ріо Козеллі збирає колекцію найнудніших в світі книг, в якій налічується близько 10 000 томів. Один італійський поет-невдаха, дізнавшись, що всі його твори знаходяться у Козеллі, мало не покінчив із собою.

  Відомий комп'ютерний інженер і підприємець Брюстер Кейл збирається відкрити в Британії перший у світі архів всіх друкованих книг. Такою метою він задався через кілька років після створення у 1996 р. першого інтернет-архіву усіх сторінок, коли-небудь опублікованих в мережі.

ЛІТЕРАТУРНІ ПРОТОТИПИ

 Вважається, що літературний герой - вигадка автора. Найчастіше це правда: талант письменника збирає дрібні особливості і деталі в один досконалий літературний характер. Однак у багатьох відомих літературних героїв є прототипи, які існували у реальному житті.

Наведемо декілька прикладів.

Джеймс Бонд. Прототипом відомого агента 007 послужив принц Бернард Ван Ліппе-Бістерфельд - вишуканий чоловік, схильний до авантюр, якийволодів князівським титулом і дружиною - голландською принцесою.
Перша з книг про пригоди Джеймса Бонда - «Казино Рояль» - була написана англійським розвідником Яном Флемінгом у 1953 р., тобто через деякий час після того, як Флемінг, згідно із службовим обов’язком, був приставлений до стеження за тим самим принцом Бернардом, якийпереметнувся із служби Німеччини до англійської розвідки.


Карлcон. Цей літературний герой може похвалитися, мабуть, самоюнеймовірною і міфологізованою історією свого образу. Вважається, що його можливим прототипом був ... Герман Герінг. І незважаючи на те, що родичі шведської казкарки рішуче спростовують цю версію, вона до цих пір активно обговорюється. Прихильники даної теорії згадують, що Астрід Ліндгрен і Герінг познайомилися у 20-ті роки ХХ ст., коли майбутній представник фюрера влаштовував авіашоу в Швеції. Тоді Герінг був чоловіком «у розквіті сил», як любить повторювати про себе Карлсон. Після Першої світової війни Герінг прославився як льотчик-ас, який володів певною харизмою, а також ... непоганим апетитом. Деякі припускають, що моторчик за спиною у Карлсона - це натяк на льотну практику Герінга.


Цілком можливо, що яскравий образ молодого німця залишився у пам'яті відомої шведської письменниці і вплинув на появу чарівного героя Карлсона.



Пітер Пен. Прообразом одного з найпопулярніших персонажів дитячої літератури XX століття послужив син Сільвії та Артура Девісів - Майкл. Знайомство із сім'єю Девісів подарувало шотландському письменникуДжеймсу Метью Баррі, до того часу вже відомому драматургу, його головного героя. Вигаданий хлопчик Пітер Пен став ровесником Майкла і запозичив від нього деякі риси характеру.

Незважаючи на це, казка була присвячена старшому братові письменника - Девіду, який загинув за день до свого 14-річчя, залишившись у пам'яті родини вічно юним.

Професор Преображенський. Прообразом цього героя з відомого твору Михайла Булгакова «Собаче серце» став хірург Самуїл Абрамович Воронов, який здійснив справжній фурор в європейській медицині у першій чверті ХХ ст. У своїй практиці доктор Воронов абсолютно легально, з метою омолоджування організму, пересаджував залози мавп людині. Більше того,шумиха навколо нього була виправдана - перші проведені операції дали бажаний ефект. Газети писали про те, що завдяки такій процедурі навіть діти з відхиленнями у розумовому розвитку знаходили жвавість розуму. За системою Воронова лікувалися тисячі людей, проте з часом деякі пацієнти відчули погіршення у стані здоров'я, пішли чутки про те, що результатицього лікування - лише самонавіювання. Доктор був визнаний шарлатаном, а його ім'я зникло з європейської науки аж до 90-х років, коли його роботи знов стали обговорюватися.


Лоліта. Біограф Володимира Набокова Брайан Бойд повідомляє, що під час роботи над книгою автор у пошуках історії про нещасні випадки і насильства нерідко переглядав криміналістичні рубрики у пресі. Історія, що відбулася у 1948 р. з Франком Ласаллем і Саллі Хорнер явно привернула його увагу. Газети повідомляли, що чоловік середніх років, всупереч усім правилам моралі, вкрав 15-річну дівчинку з будинку в Нью-Джерсі і утримував її при собі протягом майже 2 років, поки дівчинку не знайшли. Так само, як і герой «Лоліти», він видавав її за свою доньку.
У «Лоліті» згадується цей факт. Головний герой Гумберт Гумбертзапитує себе: «Чи зробив я з нею те ж саме, що Франк Ласалль, 50-річний механік, зробив з 15-річною Саллі Хорнер у 48-му?»

Робінзон Крузо. Реальний прототип відомої книги Даніеля ДефоОлександр Селькирк на початку XVІІІ ст. служив боцманом на галері «Сенкпор». Якось він посварився зі своїм капітаном і зажадав висадити себе на найближчому безлюдному острові, будучи впевненим у тому, що через кілька днів його неодмінно підбере який-небудь інший корабель. Але в цьому він глибоко помилявся. Йому довелося провести цілих чотири роки на самоті. Через цей час його випадково виявили матроси британського судна, які були вкрай здивовані, зустрівши на дикому острові людину, зарослого волоссям і одягненого у козині шкури. Олександр Селькирк не міг сказати ні слова, він практично розучився говорити. Тільки провівши кілька днів серед людей, він зміг розповісти, про те, що з ним відбувалося.

Одна з місцевих газет опублікувала його пригодницьку історію, що була настільки незвичайною, що у багатьох виникали сумніви про те, що подібне взагалі могло відбуватися у реальному житті. Саме ця публікація надихнула Дефо, який раніше не займався літературною діяльністю, на написання усіма відомого роману. Звичайно, у книзі він спотворив деякі факти, наприклад, свого героя він відправив туди не на 4, а на 28 років.

http://booknazy.blogspot.com/2013/07/blog-post_23.html


ЯК КНИГИ МОЖУТЬ ВРЯТУВАТИ


Кожна книга має свою історію. Одна з них про те, як вони врятували людям життя.
Багато з нас звикли вважати детективи розважальною літературою, що не приносять особливої ​​користі в реальному житті. Але ось одна медсестра, прочитавши книгу Агати Крісті «Вілла «Білий кінь», змогла розгадати причину захворювання своєї пацієнтки і врятувати її життя. У 1997 р. в одну з лікарень Лондона у важкому стані поступила дівчинка з симптомами загадкового захворювання, що фахівці не змогли діагностувати. Медсестра згадала детально описані симптоми та дії при отруєнні талієм в романі Крісті. Як з'ясувалося пізніше, саме цією речовиною й намагалися вбити дівчинку.

А ось інший випадок. 
У ХVІІ столітті засновник сучасного міжнародного права Гуго Гроцій у себе на батьківщині в Голландії був поміщений у в'язницю і засуджений до довічного ув'язнення. Звідти його врятувала дружина, сховавши чоловіка в скриню з книгами. Юрист утік до Франції, де був з почестями прийнятий Людовіком XIII. Головний твір Гуго Гроція «Про право війни і миру» був внесений  Ватиканом до Індексу заборонених книг. Сьогодні Голландський Національниймузей і музей Прінсенхоф у Дельфті заявляють про те, що саме в їхній колекції знаходиться ця книжкова скриня.


Цікаві факти з історії бібліотек

Римляни придумали публічну бібліотеку, хоча й у трохи дивній формі. Будь-хто міг почитати книгу в... лазні.
  • Перші бібліотеки були складами в буквальному значенні цього слова. Найдревнішу, вік якої 5000 років, археологи знайшли на території колишньої Месопотамії (сучасний Ірак). Вона являла собою склад з 30000 глиняних табличок, що містили в основному укази і закони.
  • Бібліотеки древніх єгиптян були призначені тільки для царів і жреців.
  • Саме римляни придумали публічну бібліотеку, хоча й у трохи дивній формі. Будь-хто міг почитати книгу в... лазні — там була спеціальна кімната, де книги не піддавалися впливу води і пари. Лазні в Древньому Римі будувалися всюди, виходить, і з бібліотеками не було проблем.
  • Перша у світі публічна бібліотека — загальнодоступна установа, що утримується за рахунок податків, — була відкрита в американському Бостоні в 1854 році. У заяві мерії міста було сказано: "Майбутнє демократії залежить від освіченості громадян. Освіченість громадян залежить від розвитку публічних бібліотек. Кожен громадянин має право на приналежні суспільству джерела інформації". Це була так звана американська мрія в її оригінальній версії: кожний може домогтися успіху, якщо буде мати необхідні знання.
  • Американський магнат сталеливарної промисловості Ендрю Карнегі ввійшов в історію аж ніяк не завдяки своєму величезному багатству, що він заробив законними і незаконними методами і яке на той час поступалося тільки рокфеллерівському. Ні, Ендрю Карнегі залишився в історії як дійсний фанат бібліотечної справи. Він вірив у велике майбутнє англомовних народів і думав, що воно прямо залежить від вільного поширення знань. Засобом для цього він бачив публічні бібліотеки. Під кінець життя містер Карнегі витратив біля двох третин свого багатства на їхній розвиток: побудував і оснастив 3000 бібліотек в англомовних країнах, з яких 1800 — у США.
  • Американський бібліотекар Мелвіл Дьюі був помішаний на ефективності бібліотечної справи і наприкінці ХІХ –поч. XX століть одноосібно придумав усе те, без чого неможлива сучасна бібліотека: каталоги, відповідне розташування книг у книгосховищі, нумерацію, що полегшує пошук... Дьюі першим висловив очевидну нині думку: бібліотеки повинні бути відкриті допізна, щоб люди могли приходити в них після закінчення робочого дня. Він же розробив систему видачі книг додому і штрафів за їхнє несвоєчасне повернення.
  • Американці і сьогодні є лідерами у бібліотечній справі: питання "Як пройти в бібліотеку?" стає неактуальним завдяки Інтернету. Найбільші бібліотеки США зараз переводять усі свої зібрання в електронний вигляд. Незабаром буде створена єдина віртуальна бібліотека, де кожний зможе знайти будь-яку книгу, коли-небудь написану на Землі.
  • Зі смутком доводиться визнати, що бібліотека належить до тих об'єктів, які людина знищує з особливою завзятістю. Що там темне середньовіччя — достатньо згадати недавню історію. Німецькі нацисти влаштовували величезні багаття з книг. Китайські комуністи спочатку спалили книжкові збори монастирів Тибету, а потім ввійшли в смак і спалили свої бібліотеки — у них це називалося "культурною революцією". У 1992 році, під час громадянської війни в Югославії, сербські солдати підпалили боснійську бібліотеку в Сараєво, а потім убили пожежних, що спробували погасити полум'я . Афганські талиби спалили 50 000 найменувань книг. Навіть у США, де "бібліотека — опора демократії", є маса громадських організацій, що виступають за вилучення з бібліотек тієї чи іншої книги — наприклад, "Гарри Поттера".
  • Як не дивно, але найбільшої шкода бібліотекам міг заподіяти письменник, а саме Максим Горький. Він задумав зібрати колектив авторів і переписати усю світову літературу — від Гомера до Олександра Дюма — у комуністичному дусі, а оригінальні добутки викинути з бібліотек. Однак Горький помер, і для радянських читачів Д'Артаньян залишився веселим авантюристом, а не, скажімо, борцем за права французьких трудящих.

Літературний гороскоп
Результат пошуку зображень за запитом "гороскоп"
Багато  літературних героїв сприймаються нами, живими, як реальні люди. А їх імена стали загальними. Астрологи не могли пройти повз цієї популярності і, порадившись з зірками, склали Літературний гороскоп.
Чоловік-Овен згідно Літературному гороскопу - Отелло. Він ревнивий до божевілля. Його другій половинці слід уникати навіть натяку на зраду, інакше клопоту не оберешся. Але якщо не давати приводу для ревнощів, то Отелло буде найдбайливішим і найуважнішим супутником життя.
Жінка-Овен асоціюється з Дездемоною. Це вірна і постійна в почуттях дама, яку нерідко незаслужено підозрюють у зраді. Вона жертва злих язиків, підступів недобрих людей і несприятливих обставин. При цьому вона може змінитися, якщо тільки уважніше придивиться до оточуюючих людей.
Чоловіка-Тельця астрологи нарекли Дон Кіхотом. Його благородство, великодушність і готовність до лицарських подвигів не знають кордонів. Дон Кіхот - безкорисливий мрійник, який створив собі фантастичний життєвий ідеал.
Жінка-Телець - типова Роксолана. Вона ніде не пропаде. Скрізь знайде собі місце під сонцем, причому найкраще. Роксолана завжди буде піклуватися про тих, кого любить.
Чоловік-Близнюки - герой любовних пригод. І тому не дивно, що астрологи нарекли його Дон Жуаном. Всі вважають його зухвалим порушником моральних та релігійних норм, всі думають, що він може підкорити кожну. Насправді він просто не може ні одній відмовити.
Жінка-Близнюки за свою мінливість стала пані Боварі. Біля неї завжди крутиться багато шанувальників. Вона влюблива і щира у своїх почуттях, але занадто часто їй трапляються не ті чоловіки. Пані Боварі здатна, знехтувавши всі умовності, знову і знову кидатися у вир любові, яка засмоктує її повністю. Чи пощастить їй на любовному фронті, залежить від неї самої. Трохи розсудливості і хоча б трохи сталості Близнюку не завадить.
Чоловік-Рак - типовий герой нашого часу теж. Тому його назвали Печоріним. Він боїться скрипу віконниць, але при цьому безстрашно йде на ведмедя. Печорін - хороший аналітик, всі свої вчинки він ретельно прораховує.
Жінка-Рак - зваблива, ревнива і мстива по натурі. Тому її і прозвали Медеєю. Вона приваблює чоловіків до себе, як вогник подорожнього, але перш, ніж піддатися її чарам, потрібно добре подумати: не згоріти б у полум'ї її пристрасної любові.
Чоловік-Лев - справжній Іван Карамазов. В ньому відчувається сила, вирують неабиякі пристрасті, він завжди отримує те, що хоче, незважаючи на ціну. Мета виправдовує засоби. Ця людина, повіривши в Ідею, буде вірна їй до кінця. Але перш, ніж знайти цю ідею, пройде довгий і болісний шлях пошуку самого себе і свого ставлення до світу.
Жінка-Лев безстрашна, як Скарлетт. Усі випробування, що випали на її долю, вона пройде з честю, з високо піднятою головою. І того, чого хоче, до чого прагне, неодмінно доб'ється.
Діви створені для любові. Бо Чоловік-Діва - Ромео, а Жінка - Джульєтта. Вони все життя любили одну людину. Любили щиро, романтично, віддаючись любові. І якщо доля розлучить їх з коханим (коханою), то вони не стануть шукати заміну. «Любити можна один раз у житті», - вважають Ромео і Джульєтта.
Терези, як чоловіки, так і жінки, володіють неабиякими детективними здібностями. Тому Чоловіка-Терези порівнюють з Фандоріним, а Жінку-Терези з міс Марпл. Фандорін відрізняється чітко сформованим поглядом на життя. Для нього дуже важливо жити в злагоді з власною совістю, навіть якщо це суперечить загальноприйнятим нормам.
У Скорпіонів є щось диявольське і містичне. Тому Чоловіка-Скорпіона іменують Воландом, а Жінку - Піковою Дамою. Воланд - Змій-спокусник. Вкрадливим голосом він буде розповідати про принади пороку і заманювати в пекельні тенета. Це пристрасний і темпераментний чоловік, що володіє даром переконувати. Він тонкий психолог, добре розбирається в людях і вміє чарувати. Пікова дама - фатальна жінка. З нею не засумуєш. Вона завжди різна. Як каже приказка: «То до серця пригорне, то до біса пошле». Вона таємнича, загадкова і непередбачувана. Про неї як не можна краще сказав чеський письменник Йозеф Томан: «Вона з'єднує в собі ніжність всіх матерів і пристрасть всіх коханок, мудрість і безумство, дитячість і досвідченість, жорстокість і вірність, вона ангел і диявол, вогонь і крижана вода, від неї пахне мускусом шинку і ладаном храму».
Чоловік-Стрілець - Робін Гуд. Влучний стрілець, завжди потрапляє в яблучко. Завзята людина, борець за справедливість. Якщо поруч Робін Гуд, тебе ніхто не посміє образити.
Жінка-Стрілець - Есмеральда. Добре, миле, ласкаве, наївне створіння, в яке неможливо не закохатися. З великої кількості шанувальників вона завжди віддає перевагу найкрасивішому, але не завжди гідному.
Чоловіка-Козерога часто порівнюють з Андрієм Болконським. Болконський - людина, здатна віддати життя за Батьківщину, з яскраво вираженим почуттям обов'язку, справжній патріот.
Жінка-Козеріг - Наташа Ростова, вірна, любляча дружина, хороша мати, прекрасна господиня, яка вміє створювати затишок. Вона інтелігентна і розумна, але їм не бути разом.
Чоловік-Водолій в Літературному гороскопі - Євгеній Онєгін. Він втомлений від світського життя людей. Йому все набридло, завжди нудно, сумно. Більша частина життя у нього проходить немов уві сні, а коли він прокидається, часто виявляється, що не помітив у житті найголовнішого і пройшов повз свого щастя.
Жінка-Водолій - Тетяна Ларіна, щира, чиста душею дівчина. «Вона дика, сумна, мовчазна...». А крім того, скромна і наївна... Якщо вона переживе нерозділене кохання, вона стане справжньою світською левицею, додасть собі лоску і буде розбивати чоловічі серця, залишаючись вірною чоловікові, навіть якщо не буде його любити.
Чоловік-Риба - Іхтіандр. Він може жити тільки в своєму середовищі, де все близьке, знайоме і дороге серцю... Йому дуже складно пристосуватися до незвичного оточення.
Жінка-Риба - бунтарка по натурі. Тому астрологи назвали її Катериною (за Островським). Вона вище загальноприйнятих стереотипів і живе за своїми законами, але часом не витримує зовнішнього тиску. В її душі вирує гроза, і вона не завжди спроможна з нею справитися.

Немає коментарів:

Дописати коментар